Home Aktualności Wymiana pieca – dopłaty dla mieszkańców Choszczna
Aktualności

Wymiana pieca – dopłaty dla mieszkańców Choszczna

Wymiana pieca pozwala na zmianę przestarzałych urządzeń grzewczych na niskoemisyjne i proekologiczne. Mieszkańcy Choszczna, którzy zdecydują się na taką inwestycję, mogą liczyć na spore dopłaty, a także szereg ulg i dofinansowań. Warto więc rozważyć zmianę systemu ogrzewania, gdyż wiąże się to z wieloma korzyściami zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarstwa domowego.

Burmistrz Choszczna Robert Adamczyk podpisał umowę, dzięki której mieszkańcy gminy mogą składać wnioski o dotacje na termomodernizację budynku, w tym także na wymianę pieca i podłączenie do sieci. Środki w kwocie 4,8 mln złotych pochodzą z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Pieniądze z tego programu gmina wykorzystuje już po raz drugi, jednak po raz pierwszy na taką skalę. Cały projekt jest kierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują termomodernizację, wymianę pieca, drzwi, okien, a także inwestycję w inne rozwiązania, których celem jest zwiększenie poziomu termoizolacji budynku. Możliwe jest między innymi uzyskanie środków na podłączenie budynku do mniej emisyjnej miejskiej sieci ciepłowniczej.

O tym, że przestarzałe i starego typu piece nie są bezpieczne ani dla nas, ani dla naszego środowiska, może przekonać się każdy, kto zimową porą wybierze się na spacer na osiedla domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bardzo często palą niewłaściwym opałem lub korzystają z pieców, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Zanieczyszczają przy tym środowisko, przyczyniają się do powstawania smogu, a co za tym idzie – działają przeciwko własnemu zdrowiu. Wielu mieszkańców nie chce wymieniać pieców ze względu na wysokie koszty – to fakt, koszt wymiany starego pieca na nowy, bardziej nowoczesny i ekologiczny, nie należy do niskich. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie możliwe dopłaty i dotacje, okazuje się, że inwestycja jest zdecydowanie warta zachodu.

Z jakich programów i dofinansowań można skorzystać przy wymianie pieca? Mieszkańcy mają możliwość składania wniosków w różnych terminach w zależności od tego, na jaki program się zdecydują.

1. „Wymiana indywidualnych źródeł ciepła na mniej emisyjne w Gminie Choszczno” – w ramach programu można otrzymać dofinansowanie w kwocie 7500 zł. Termin składania wniosków upływa 31 grudnia 2021 roku.

2. „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Gminie Choszczno” RPO WZ – program umożliwia dofinansowanie 25 000 zł na częściową termomodernizację oraz 50 000 zł na całkowitą termomodernizację budynków. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2022 roku.

3. „Czyste powietrze” – to rozbudowany program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację budynków oraz wymianę źródeł ciepła. Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju i zakresu planowanych prac. Maksymalnie można otrzymać nawet 37 000 złotych. Terminy składania wniosków w tym programie są dosyć odległe – można z niego skorzystać do 30 czerwca 2027 roku.

Author

Redakcja