Powiat Choszczeński

Powiat choszczeński znajduje się w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Na mapie kraju w obecnej formie pojawił się w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej. Jego stolicą jest oczywiście miasto Choszczno.

Powiat tworzą cztery gminy miejsko-wiejskie (Recz, Pełczyce, Drawno i Choszczno), a także dwie gminy wiejskie (Bierzwnik i Krzęcin). Sąsiaduje z nim sześć innych powiatów: stargardzki, myśliborski, drawski, pyrzycki, wałecki, strzelecko-drezdenecki.

Geograficznie powiat choszczeński znajduje się na terenie pojeziernym (Pojezierze Choszczeńskie, Pojezierze Myśliborskie, Pojezierze Ińskie) oraz na obszarze Równiny Drawskiej. Niemal połowę powierzchni powiatu zajmują użytki rolne. Jest tu też sporo lasów i gruntów leśnych – to około 40% powierzchni tego obszaru.
Przez powiat przepływa rzeka Drawa, a także Ina, Płonia, Korytnica. Są tu także liczne jeziora i jeziorka polodowcowe. Aż 111 z nich ma powierzchnię lustra wody większą niż 1 ha. Na części powierzchni powiatu znajduje się Drawieński Park Narodowy.

Historia ziemi i powiatu choszczeńskiego

Ziemia choszczeńska była zamieszkana już w czasach prehistorycznych. Stanowiska archeologiczne wskazują, że człowiek osiedlił się tu jeszcze w okresie epoki kamienia gładzonego. Przed Słowianami, którzy byli tu już w VII w. n.e., tereny choszczeńskie zamieszkiwały ludy germańskie. Ziemię tę do Polski przyłączył Mieszko I. Stało się to w latach 963-967. Później ziemia choszczeńska stała się bardziej niezależna od kraju Piastów. W okolicach roku 1122 została powtórnie wcielona do Polski, stając się w kolejnych latach częścią Księstwa Wielkopolskiego. Ziemie te zostały jednak ponownie utracone. Mimo prób ich odzyskania, tereny te trafiły pod panowanie Hohenzollernów i stały się częścią Brandenburgii, a później Królestwa Pruskiego.

Jeszcze w XVII wieku ustanowiono tu powiat, w którego granicach znalazły się miasta Choszczno, Drawno, Ińsko, Pełczyce, Recz. W późniejszych latach region znacznie rozwinął się gospodarczo. Wraz z kolejnymi reformami administracyjnymi granice się zmieniały. Tuż przed II wojną światową powiat choszczeński składał się z 66 gmin wiejskich i 3 miejskich – w przypadku tych ostatnich chodziło o Choszczno, Recz i Drawno. Po 1945 roku ziemię choszczeńską przyłączono do Polski. Powstał wówczas powiat choszczeński, który istniał do 1975 r. Wtedy to zniesiono powiaty jako jednostkę administracyjną, włączając Choszczno w granice województwa gorzowskiego. Ustanowiono tu także 6 gmin – Choszczno, Recz, Drawno, Krzęcin, Bierzwnik i Dobiegnie. Do podziału na powiaty powrócono w 1999 roku. Wtedy też pojawił się ponownie powiat choszczeński w granicach województwa zachodniopomorskiego złożony ponownie z 6 gmin, ale tym razem Pełczyce zastąpiły Dobiegnie.

Atrakcje i zabytki powiatu choszczeńskiego

Powiat choszczeński jest znakomitym miejscem do uprawiania sportu i turystyki. Letnie turnieje koszykówki ulicznej, maratony pływackie w Choszcznie i Pełczycach, zawody w strzelaniu myśliwskim śrutowym czy mistrzostwa drwali w Kruczaju – to tylko część atrakcji. W powiecie znaleźć można interesujące szlaki turystyczne dla rowerzystów oraz turystów pieszych. Rzeki powiatu choszczeńskiego, a zwłaszcza Drawa i Korytnica, są chętnie wykorzystywane przez kajakarzy. Organizowane są spływy, a także turnieje kajak polo. Po aktywnym spędzaniu czasu można tu zaś komfortowo wypocząć w jednym z gospodarstw agroturystycznych.

Znaleźć tu można również wiele interesujących zabytków. Można wymienić chociażby klasztor cysterski oraz kościół i gotycki spichlerz w Bierzwniku. Warto zobaczyć ruiny zamku i kościół gotycki w Drawnie, a także inne obiekty sakralne, jak choćby barkowy kościół w Chłopowie, siedemnastowieczny kościół w Krzęcinie, trzynastowieczny kościół i klasztor cysterski w Pełczycach czy gotycki kościół w Reczu. Również zabytki w Choszcznie i zabytki w gminie choszczeńskiej mogą być atrakcyjne dla turystów, np. kościół gotycki NMP z drzewem Jessego czy fragmenty murów obronnych.