Home Różności Kryptowaluty – najważniejsze informacje
Różności

Kryptowaluty – najważniejsze informacje

Kryptowaluty to relatywnie popularny termin, aczkolwiek duża część społeczeństwa po dziś dzień nie wie, co dokładnie on oznacza. Popularność kryptowalut rośnie jednak tak dynamicznie, że już niebawem mogą stać się one głównym środkiem płatniczym. Choć stale wzbudzają one liczne kontrowersje, to niewątpliwie są jednym z najciekawszych sposobów na szybkie wzbogacenie się w XXI wieku.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów płatności. W praktyce, jest to nic innego jak wirtualny pieniądz, którym można płacić za zakupy w sklepie czy restauracji. Sporo osób wykorzystuje również kryptowaluty jako instrument, którym posługuje się do gry na giełdzie. Spekulacje cenowe związane z kryptowalutami oraz popularny trading to niezwykle ciekawe patenty na zarabianie dużych pieniędzy, bez wychodzenia z domu. Kryptowaluty opierają się na technice szyfrowania danych, czyli popularnej kryptografii. Co istotne, kryptowaluty można kupować za normalne pieniądze. Niektóre z nich można również wydobywać samemu, robiąc tzw. mining. Kupione kryptowaluty przechowuje się w cyberportfelach zabezpieczonych przed atakami hakerskimi, w efekcie czego metoda ta jest niebywale bezpieczna.

Jak działają kryptowaluty?

Choć definicja kryptowalut nie jest przesadnie skomplikowana, to w praktyce mało kto wie, w jaki sposób działają te wirtualne pieniądze. Kryptowaluty działają na zasadzie sieci peer-to-peer, w efekcie czego transakcje są bezpośrednio przeprowadzane pomiędzy użytkownikami bez udziału centralnego organu. Co istotne, każda transakcja jest starannie szyfrowana, co sprawia, że ryzyko utraty zakupionych kryptowalut jest bliskie zeru. Podczas realizowania transakcji z udziałem kryptowalut wykorzystywane są specjalne portfele internetowe (np portfel Exodus czy MetaMask), które umożliwiają klientom przechowywanie i zarządzanie własnymi cyfrowymi walutami. Współcześnie większość osób nabywa kryptowaluty, kupując monety na giełdach internetowych. W ostatnich latach popularne stało się jednak także używanie własnych komputerów do zdobywania monet oraz walidacji transakcji. Wydobywanie kryptowalut może być jednak relatywnie drogie, dlatego też nie jest ono przeznaczone dla każdego.

Blockchain – co warto o nim wiedzieć?

Blockchain to jedno z najważniejszych pojęć, które muszą znać wszystkie osoby myślące na poważnie o inwestowaniu w kryptowaluty. Blockchain, czyli łańcuch bloków, to nic innego jak lista transakcji, którą każda osoba może dowolnie przeglądać i weryfikować. Za sprawą łańcucha bloków inwestorzy mają możliwość analizowania zapisów wszystkich sytuacji, w których ktoś wysłał bądź otrzymał daną kryptowalutę. Blockchain wpływa na to, że wartości mogą być przesyłane przez Internet bez żadnego niechcianego pośrednika. Dzięki temu w proces ten nie są zaangażowane chociażby banki. Praktycznie wszystkie popularne kryptowaluty są zabezpieczone łańcuchem bloków, w efekcie czego ich dokładność jest weryfikowana za sprawą gigantycznej mocy obliczeniowej.

Jeżeli interesuje Cię kopanie kryptowalut, to na wstępie koniecznie powinieneś zgłębić tę tematykę. Kryptowaluty są bowiem bardzo szeroką kategorią i ich właściwe zrozumienie nie jest prostym zadaniem. Warto jednak podkreślić, że udogodnienia takie jak blockchain, który umożliwia przechowywanie listy transakcji, zapewnia bezpieczeństwo osobom chcącym inwestować w ten instrument finansowy. Płatności z pomocą łańcucha bloków mają kryptograficzny charakter, co oznacza, że są one znacznie bezpieczniejsze niż standardowe transakcje z wykorzystaniem kart kredytowych.

Popularne kryptowaluty – które musisz znać?

Myśląc o kryptowalutach, większość osób ma przed oczami Bitcoina. Jest to najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta, która niedawno osiągnęła gigantyczne przedziały cenowe. Swego czasu jeden Bitcoin potrafił kosztować nawet 265 000 złotych. W chwili obecnej cena tej kryptowaluty spadła i wynosi około 153 000 złotych, jednak eksperci prognozują, że niebawem cena Bitcoina ponownie poszybuje w górę. Popularną kryptowalutą jest również Ethereum. Na ten moment kryptowaluta ta kosztuje ponad 8 000 złotych i coraz więcej inwestorów decyduje się na jej zakup.

Co warto podkreślić, nie wszystkie kryptowaluty są bardzo drogie. Początkujący inwestorzy szczególnie mocno doceniają opcje, które nie pochłaniają zbyt wielu funduszy. Jedną z dobrze rokujących, tanich kryptowalut jest SHIBA INU. Na ten moment jej cena to około US$0.000008292 i sporo osób przewiduje, że jej cena mocno wzrośnie. Sporo fanów mają także takie kryptowaluty jak Dogecoin czy Litecoin. Na rynku kryptowalut jest jednak tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich kosztują grube tysiące złotych, podczas gdy inne można kupić za symboliczne grosze. Warto pamiętać o tym, że kryptowaluty są w pełni legalne, aczkolwiek inwestowanie w nie wymaga doświadczenia. Jeżeli więc nie chcesz stracić swojego kapitału, to zacznij od solidnej edukacji, gdyż prognozowanie cen jest naprawdę trudną tematyką, której przyswojenie zajmuje niemało czasu.

Author

Redakcja