Home Różności Wiata śmietnikowa na osiedlu mieszkaniowym
Różności

Wiata śmietnikowa na osiedlu mieszkaniowym

Gromadzenie odpadków na osiedlach mieszkaniowych kiedyś odbywało się w zsypach. Teraz są już one niemalże niespotykane, natomiast zamiast nich powstają wiaty śmietnikowe. Różnorodność wiat pod kątem ich budowy, a także estetyki materiałów pozwala na dopasowanie tego typu obiektów do architektury osiedla oraz do potrzeb jego mieszkańców.

Wiata śmietnikowa – dlaczego warto?

Na osiedlu powinno znaleźć się miejsce, które będzie umożliwiało zbieranie śmieci zmieszanych oraz segregowanych. Rozwiązanie kwestii gromadzenia odpadków jest zadaniem dla spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

 

Przepisy nie wymagają budowania specjalnych obiektów, które mają na celu zabezpieczenie kubłów na odpadki, jednak aktualnie taka inwestycja prowadzona jest bardzo często. Wynika to z faktu, że wiaty śmietnikowe pozwalają na wydzielenie przestrzeni przeznaczonej do gromadzenia odpadków, a dzięki temu pomagają w utrzymaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa, higieny oraz porządku.

 

Najczęściej altana śmietnikowa wzniesiona na osiedlu jest odpowiednio zabezpieczana przed dostępem przez niepowołane osoby, a także zwierzęta. Mieszkańcy otrzymują własne klucze, co powoduje, że tylko oni mogą korzystać z tych obiektów. Ogranicza to wtedy ryzyko podrzucania śmieci, a także aktów wandalizmu.

 

Nie można zapominać także o kwestiach estetyki, ponieważ estetycznie wykonana wiata pozwala na ograniczenie widoczności koniecznego na każdym osiedlu miejsca gromadzenia odpadków.

 

Konstrukcja wiaty śmietnikowej

Wiata śmietnikowa na stałe wpisała się w krajobraz współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Obiekt ten, w którym umieszczane są kubły na śmieci, może mieć przy tym różne wariant konstrukcyjne, co jednocześnie wpływa również na jego estetykę i funkcjonalność.

 

Najczęściej altany śmietnikowe są konstrukcjami metalowymi, które bazują na ramie wykonanej z wytrzymałych profili stalowych. Na ramie osadzana jest zabudowa ścian, do której wykorzystuje się głównie elementy metalowe, na przykład:

  • blachę ocynkowaną
  • drut ocynkowany w formie paneli
  • siatkę metalową

 

Różnorodne warianty wypełnień pozwalają na uzyskanie różnych efektów estetycznych. Obecnie bardzo popularne są wiaty ze ścianami o zabudowie lamelowej, które składają się z poziomo układanych elementów z blachy. Ażurowy efekt zabudowy tego typu poprawia poziom wentylacji we wnętrzu wiaty, zapobiegając kumulowaniu się nieprzyjemnych zapachów. Inna opcja to zastosowanie blach perforowanych, które wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem oraz również wspierają cyrkulację powietrza.

 

Do wykonania zabudowy altany najczęściej używane są blachy ocynkowane i malowane proszkowo, na przykład na kolor szary, brązowy. Również istnieje możliwość zamówienia wiaty wyposażonej w panele wykończone tak, aby imitowały naturalne drewno. Drewnopodobne altany śmietnikowe mogą wpisywać się w architekturę osiedla mieszkaniowego.

 

Spotykane są również wiaty ze ścianami z drutu ocynkowanego w formie paneli albo siatek. Nie zapewniają one jednak takiej estetyki jak modele wykończone ścianami panelowymi. Inna opcja to wybudowanie wiaty murowanej.

 

Dach altany najczęściej jest metalowy, wykonany z blachy trapezowej, jednak także istnieje możliwość zastosowania dekoracyjnych dachówek. Mogą one korespondować swoim wyglądem z dachami na osiedlu mieszkaniowym.

 

Gdzie zamówić wiatę śmietnikową?

Obecnie wiaty śmietnikowe dostarczane są przez wiele firm, które oferują swoim klientom dostęp do szerokiej gamy konstrukcji różniących się pomiędzy sobą pod kątem wymiarów, typu zabudowy, wyposażenia, na przykład rodzaju drzwi.

 

Z dostępnymi ofertami wiat śmietnikowych można zapoznać się bliżej na stronach internetowych ich dostawców.

Author

Redakcja