Home Różności Przeprowadzka międzynarodowa – ile kosztuje i jak ją zorganizować?
Różności

Przeprowadzka międzynarodowa – ile kosztuje i jak ją zorganizować?

Przeprowadzka zagranicę jest o wiele bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem niż zmiana miejsca zamieszkania w obrębie jednego kraju. Wymaga dobrej organizacji i przygotowania. W jaki sposób się do niej zabrać? I z jakimi kosztami należy się liczyć?

Przeprowadzki zagraniczne – o czym pamiętać przed przeprowadzką?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że przeprowadzka do innego państwa wiąże się z o wiele większymi wyzwaniami niż przeprowadzka z jednego miasta w kraju do drugiego. Jednym z głównych powodów jest kwestia odległości. Przekłada się to zresztą na ceny przeprowadzki. W kraju usługa tego rodzaju może kosztować kilkaset złotych, zwłaszcza w obrębie jednego miasta, podczas gdy przenosiny zagranicę to nierzadko wydatek kilku tysięcy złotych. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie mienia oraz zaplanowanie całej operacji. Wszystko musi być „dopięte na ostatni guzik”.

Przeprowadzki międzynarodowe są również związane z załatwianiem różnego rodzaju formalności. Należy chociażby sprawdzić, czy na przykład jest konieczny obowiązek meldunkowy (tak jest w Belgii, Danii, Niemczech). Może też być tak, że by wynająć mieszkanie, konieczna jest gwarancja wypłacalności, np. w formie poświadczenia o zatrudnieniu. Trzeba pamiętać o przygotowaniu wszelkich dokumentów. Najważniejsze, jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, polisa ubezpieczeniowa, warto skserować i mieć pod ręką.

Warto pamiętać o rezygnacji z subskrypcji, opłaceniu rachunków, załatwieniu spraw urzędowych. Wypada też dobrze poznać kraj, do którego zamierzamy się przeprowadzić – poznać jego zwyczaje i lokalne uwarunkowania. Jednocześnie należy zauważyć, że zasady organizacji przeprowadzki zagranicę są w zasadzie takie same jak w przypadku organizacji przeprowadzki w kraju. Dobrze jest pakować rzeczy z wyprzedzeniem, opisywać wszystkie kartony, pilnować, by były odpowiednio zabezpieczone, a kwestia załadunku i rozładunku powinna być rozsądnie zaplanowana. Największe różnice dotyczą skali przedsięwzięcia, konsekwencji pomyłek, a także ceny przeprowadzki.

Przeprowadzka zagranicę – jakie są koszty przeprowadzki do innego kraju?

Pytanie o koszty jest w dużej mierze pytaniem o to, czy organizować przeprowadzkę zagranicę samodzielnie, czy też z profesjonalną firmą. Nie chodzi tu tylko o ceny przeprowadzki do Niemiec, Anglii, Francji czy innego kraju, ale także o czas poświęcony na organizację i realizację przenosin, kwestię stresu i obciążenia psychicznego, a także fizyczne zmęczenie.

Warto przy tym pamiętać, że samodzielna przeprowadzka może być tańsza niż z firmą, ale wcale tak być nie musi. Wiele zależy od tego, czy mamy kogoś do pomocy przy przenoszeniu dobytku, czy mamy dostępny samochód i kierowcę, czy jesteśmy sami w stanie zorganizować sobie niezbędne dokumenty i wszelkie inne kwestie związane ze zmianą miejsca zamieszkania.

Skala oszczędności nie musi być zresztą wcale aż tak duża, by samodzielne przenosiny były naprawdę opłacalne. Przeprowadzki do Niemiec z Polski z firmą średnio kosztują powyżej 1500 zł. Przeprowadzki do Wielkiej Brytanii to powyżej 2000 zł. Przeprowadzka do Hiszpanii może zaś uszczuplić portfel nawet o 4500 zł. To duże kwoty, ale jeśli przyjrzeć się temu, jaki mógłby być koszt przeprowadzki zagranicę zorganizowanej na własną rękę, te średnie wyceny mogą okazać się dość atrakcyjne.

Zarazem o ile w przypadku przeprowadzki w Polsce można jeszcze sobie pozwolić na pewne kompromisy (np. przewożąc mienie na raty), o tyle przeprowadzka zagranicę powinna już być dobrze zorganizowanym i zaplanowanym przedsięwzięciem. W grę wchodzą zbyt duże odległości, by wyjazd nie był odpowiednio przygotowany.

Przeprowadzka międzynarodowa – samodzielnie czy z profesjonalną firmą?

Wybierając współpracę z wyspecjalizowanym przewoźnikiem, zyskuje się wiele komfortu. Spora część problemów i wyzwań logistycznych związanych z przeprowadzką staje się odpowiedzialnością firmy, dla której wiele czynności – jak organizacja materiałów do pakowania, załadunek i rozładunek – ma rutynowy charakter. Przeprowadzka zagraniczna z firmą jest szybsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza. Decyzja powinna jednak zależeć od ilości przewożonego mienia i innych uwarunkowań. Każdy musi podjąć ją samodzielnie, pilnując tego, by przeprowadzka nie zamieniła się w jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu.

Author

Redakcja