Home Aktualności Podwyżki za wywóz śmieci przesądzone – transport odpadów komunalnych w Choszcznie będzie droższy
Aktualności

Podwyżki za wywóz śmieci przesądzone – transport odpadów komunalnych w Choszcznie będzie droższy

Jeszcze w grudniu pojawiły się pierwsze informacje na temat planowanych podwyżek za wywóz odpadów w Choszcznie w roku 2023. Na ostatniej sesji grudniowej Rady Miejskiej te zapowiedzi się potwierdziły. Radni postanowili podnieść stawkę za wywóz śmieci z 24 zł do 38 zł. Zmieniona opłata ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2023 roku.

Wzrost kosztów ma źródło w kilku czynnikach. Przede wszystkim mają to być rosnące koszty utylizacji odpadów, rosnące ceny energii (paliwa i prądu), a także podwyższenie stawki płacy minimalnej. Wpływ na nowe ceny ma oczywiście inflacja oraz… zwiększenie się liczby odpadów produkowanych przez mieszkańców gminy. Śmieci w 2021 roku było aż o 700 ton więcej niż w roku 2020.

Stara stawka wynosiła 24 zł od osoby i obowiązywała od 2020 roku. Wyliczono ją zaś na podstawie kosztów odbioru śmieci, transportu i ich utylizacji w 2019 roku. Nowa stawka wyniesie 38 zł od osoby, co ma być jedną z najwyższych stawek w okolicy i w sąsiednich gminach. Taniej o 2 zł będą mogły zapłacić osoby, które kompostują odpady. W obniżeniu ceny dla wszystkich mogłoby pomóc lepsze segregowanie śmieci przez mieszkańców. Niestety, segregacji poddawane jest obecnie tylko około 40% wyrzucanych w gminie odpadów.

Author

Redakcja