Home Aktualności Opaski, które ratują życie
Aktualności

Opaski, które ratują życie

Wyglądają jak zwykły zegarek, są wodoodporne, lekkie i wygodne w użytkowaniu, ale ich głównym zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia. W Miejsko-Gminnym Urzędzie Ośrodka Pomocy Społecznej w Choszcznie rozpoczęły się testy specjalnych opasek na rękę, które pozwalają na szybkie wezwanie pomocy. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, samotnych i schorowanych.

Nowoczesne opaski na rękę to jeden z przykładów, jak zaawansowane technologie są w stanie pomagać nam w codziennym życiu. Opaski zakłada się na rękę jak zwykły zegarek, są elastyczne, lekkie, wytrzymałe na uderzenia – nie trzeba się obawiać, że przez przypadek zostaną zniszczone. Co więcej, są wyposażone w ekrany dotykowe oraz czujniki upadku reagujące na nagłą zmianę pozycji ciała. Za ich pomocą zmierzymy ciśnienie i puls. Ale to nie wszystko – głównym elementem każdej opaski jest przycisk SOS, który pozwala na szybkie wezwanie pomocy w każdej chwili. Opaski przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia mogą mieć problemy z codziennym funkcjonowaniem, a jednocześnie w ich przypadku występuje większe ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.

Opaski oprócz możliwości realnego wezwania pomocy będą współdziałały z aplikacją „Dobry Sygnał”, która zainstalowana jest na serwerze Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choszcznie. W ten sposób powstanie sieć realnej pomocy – za pomocą opaski będzie można jednym przyciskiem nie tylko wybrać numer alarmowy, ale również wezwać opiekuna, członka rodziny czy wybranego pracownika, który świadczy usługi opiekuńcze. Już w najbliższym czasie 20 osób spośród stu podopiecznych MGOPS będzie mogło realnie przetestować nowoczesne opaski. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, ilość zakupionego i przekazywanego sprzętu będzie sukcesywnie rosła, co z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa i usprawni udzielanie pomocy osobom, które jej potrzebują. Opaski wzywające pomoc to jeden z elementów projektu „Region Dobrego Wsparcia”, który jest realizowany z RPO Województwa Zachodniopomorskiego.

Author

Redakcja