Home Aktualności Nie płacisz za śmieci? Aplikacja to wykryje
Aktualności

Nie płacisz za śmieci? Aplikacja to wykryje

Za wywóz śmieci trzeba płacić – o tym fakcie zdają się zapominać niektórzy mieszkańcy Choszczna. Choć w gminie zameldowanych jest ponad 20 tysięcy osób, okazuje się, że deklaracje śmieciowe złożyło jedynie 16 tysięcy osób. A to na ich podstawie planowany jest system gospodarowania odpadami komunalnymi.

Gdy jedni za wywóz śmieci nie płacą wcale, jest oczywiste, że pozostali mieszkańcy muszą płacić więcej. Nic więc dziwnego, że opłaty za wywóz odpadów komunalnych sukcesywnie wzrastają. Aby system gospodarowania uszczelnić, władze miasta postanowiły wdrożyć specjalną aplikację wykrywającą te gospodarstwa domowe, w których mieszkańcy za śmieci nie płacą, choć są zameldowani na terenie gminy. Niektórzy nie składają deklaracji śmieciowych z powodu zwykłego niedopatrzenia czy braku wiedzy, inni robią to celowo wiedząc, że władze nie miały do tej pory możliwości zweryfikowania tego braku. Tymczasem każdy obywatel gminy ma obowiązek zgłoszenia faktu zameldowania w ciągu dwóch tygodni, konieczne jest również zgłaszanie wszelkich zmian, takich jak urodzenie dziecka czy zameldowanie nowego lokatora. Osoby, które mieszkają w gminie, a za wywóz śmieci nie płacą, powinny mieć świadomość, że prędzej czy później otrzymają wezwanie do zapłaty. Zaległości można ściągać nawet do pięciu lat wstecz – kto robi sobie niewielkie, comiesięczne oszczędności poprzez brak deklaracji, będzie kiedyś musiał zapłacić całkiem sporą kwotę.

Bezpłatna aplikacja, jaką Choszczno otrzymało od gminy Świdnik może sprawić, że wezwania do zapłaty pojawią się szybciej niż mieszkańcy się spodziewają. Jest to specjalne rozwiązanie do zaawansowanego weryfikowania danych, które pozwoli na wytypowanie tych wszystkich gospodarstw domowych, wobec których są wątpliwości jeśli chodzi o opłaty śmieciowe. O tym, że aplikacja jest skuteczna, można się było przekonać już po jej wdrożeniu – nagle w systemie pojawiło się 1300 nowych deklaracji. Wygląda więc na to, że to, z czym nie poradzi sobie tradycyjny urząd, doskonale załatwi nowoczesne, elektroniczne rozwiązanie. Wdrożenie aplikacji ma służyć przede wszystkim samym mieszkańcom – im mniej będzie osób, które nie płacą za śmieci, tym mniejsze będzie ryzyko kolejnej podwyżki opłat za ich wywóz.

Author

Redakcja