Home Różności Krzesło gamingowe – prezent dla gracza komputerowego
Różności

Krzesło gamingowe – prezent dla gracza komputerowego

Zbliżają się święta, a nie masz pomysłu na prezent dla gracza? Oto propozycja, którą zdecydowanie warto rozważyć: fotel gamingowy. Bez solidnego krzesła do biurka trudno sobie wyobrazić komfortowe granie, a w sklepach można obecnie trafić na atrakcyjne promocje. To świetny prezent dla gracza w każdym wieku – dla nastolatka, dla dziecka i dla dorosłego. Jak wybrać i czym się kierować przy zakupie konkretnego modelu?

Fotele gamingowe – dobry pomysł na świąteczny prezent

Dlaczego krzesło gamingowe to zdecydowanie dobry wybór na mikołajkowy lub bożonarodzeniowy podarunek? Przede wszystkim ze względu na to, że gracz spędza przed komputerem wiele czasu w pozycji siedzącej. Osoba taka doceni, gdy zadbamy o jej komfort. Zakup solidnego fotela to także inwestycja w zdrowie fana gier. Wygodne siedzisko zapobiega szybkiemu męczeniu się i utracie koncentracji. Pomaga również w zachowaniu właściwej pozycji siedzenia, a także chroni przed bólem pleców i szyi.

Oczywiście warto zadać sobie pytanie, czy fotel gamingowy jest lepszym wyborem niż zwykły, biurowy fotel ergonomiczny. Pod względem komfortu użytkowania i możliwości dostosowania wiele nowoczesnych foteli gamingowych nie ustępuje klasycznym fotelom obrotowym. Zarazem opinie dużej części graczy wskazują anto, że są one bardziej efektowne. Z pewnością żywa kolorystyka, skórzana tapicerka i dynamiczny design są elementami, które przyciągają wzrok i mogą się podobać.

Jeśli jednak stanowisko komputerowe jest dla gracza miejscem pracy lub nauki, nietrudno o podejście, że tylko wysokiej klasy krzesło biurowe jest w tym wypadku najlepsze. Z kolei osoby szczupłe i wysokie, a także otyłe, narzekają czasem na kubełkowy charakter siedziska lub niewygodne (bo np. zbyt niskie) oparcie.

Analizując ten problem, szybko się przekonamy, że można wskazać solidne argumenty za i przeciw obu rodzajom foteli. Odpowiedź nie jest zatem łatwa. Wiele zależy od klasy i półki cenowej, jakości wykonania, konkretnego modelu, indywidualnych preferencji.

Idealne krzesła gamingowe – na co zwracać uwagę?

Czy istnieje idealne krzesło dla gracza? Z pewnością tak, chociaż dla każdego kwestia ta będzie oznaczać coś innego. Dla jednych ważna będzie marka. Inni będą szukać foteli z poduszką i regulowanym zagłówkiem. Dla jeszcze innych największe znaczenie ma możliwość dostosowania fotela pod siebie.

Są jednak takie rzeczy, na które warto zwracać uwagę niezależnie od indywidualnych preferencji. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej półki cenowej. Tanie modele oferują najmniej możliwości konfiguracji elementów – w zasadzie dostępne są w nich tylko najbardziej standardowe opcje, np. mechanizm TILT czy regulacja wysokości siedziska. W modelach ze średniej półki pojawia się już możliwość ustawienia podłokietników, głębokości siedziska, etc. Najdroższe fotele gamingowe pozwalają zaś konfigurować pozycję niemal każdego elementu mebla.

Wszystkie te mechanizmy regulacji poszczególnych elementów przekładają się na walory użytkowe, a co za tym idzie na komfort, samopoczucie oraz dobre zdrowie użytkownika. Nie zawsze oznacza to jednak, że droższy model jest automatycznie lepszy. Ta zasada dotyczy w zasadzie tylko najtańszych, najbardziej budżetowych foteli. Cena ma znaczenie również, jeśli chodzi o jakość wykonania. Fotel powinien zaś być solidny, stabilny i bezpieczny.

Warto zwrócić uwagę na tapicerkę oraz materiał, choćby w kontekście utrzymania fotela w czystości, ale i wygody użytkowania. Skórzane fotele gamingowe świetnie się prezentują, ale tania ekoskóra może być nieprzyjemna w dotyku w upalnie dni. Z kolei gamingowe fotele siatkowe nie dla każdego stanowią optymalne rozwiązanie, mimo zapobieganiu nadmiernemu poceniu się dzięki zapewnianiu ciału dobrej wentylacji.

Dobrze, gdy fotel ma regulowane podłokietniki, funkcję kołysania, regulację odchylenia oparcia i głębokości siedziska, regulację podparcia lędźwi i szyi, odporność na wodę, podnóżek, zagłówek, a także gdy jest wyposażony w dodatkowe akcesoria, np. poduszkę pod część lędźwiową kręgosłupa. Liczy się także odpowiednio wysokie oparcie, solidny szkielet konstrukcji, kółka jezdne dostosowane do podłoża. Znaczenie ma design, aczkolwiek kwestie wizualne nie powinny przesłaniać ergonomii fotela. I to właśnie kierowanie się kwestiami użytkowymi pozwoli wybrać idealne krzesło dla gracza jako prezent na święta.

Author

Redakcja