Home Różności Korekta powiek – na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?
Różności

Korekta powiek – na czym polega i kiedy się na nią zdecydować?

Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność. Staje się wiotka, co objawia się przede wszystkim zmarszczkami. Proces starzenia się skóry dotyczy również powiek, czego efektem są worki pod oczami i opadające powieki. Problem ten może mieć nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny charakter. Jego rozwiązaniem jest zaś blefaroplastyka, czyli zabieg korekcji powiek. Z czym wiąże się tego rodzaju operacja? Kiedy należy ją rozważyć?

Sposób na opadające powieki i worki pod oczami

Wraz z upływem czasu skóra wokół oczu traci jędrność. Staje się cieńsza i gorzej napięta, zaczyna marszczyć się i opadać. To naturalny proces starzenia, który dotyka każdego. Oznaki starości szczególnie szybko pojawiają się w okolicach oczu, na przykład jako kurze łapki czy lwia zmarszczka. Powieki też nie są wolne od tego problemu. Manifestuje się on jako worki pod oczami oraz opadające powieki. Na utratę jędrności skóry wokół oczu wpływ może mieć także niezdrowy tryb życia, nadmierna ekspozycja na słońce, osłabienie mięśni, uszkodzenie nerwów i różne choroby. Może to być też efekt urazu doznanego w czasie wypadku lub po prostu kwestia budowy twarzy.

Sposobem na tego rodzaju defekty może być makijaż. Z czasem jednak i ta metoda przestaje być wystarczająca. Wówczas pomóc może plastyka powiek. To chirurgiczny zabieg medycyny estetycznej, który pozwala przywrócić spojrzeniu młodzieńczy blask i skorygować mankamenty urody powiek. Pacjent może się przez to poczuć bardziej atrakcyjnie. Poprawia się jego samopoczucie. Nie sprawia już wrażenia zmęczonego lub smutnego.

Warto zarazem podkreślić, że choć lifting powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej, poprawa wyglądu to nie jedyny jego cel. Istnieją też względy medyczne. Pacjenci decydujący się na zabieg, narzekają na uczucie ciężkości powiek. Zdarza się też, że opadające powieki ograniczają pole widzenia. Utrudnia to noszenie okularów, może też prowadzić do kompensowania ograniczenia poprzez odchylanie głowy, czego efektem bywają dolegliwości bólowe kręgosłupa i szyi. Operacja powiek pozwala temu zaradzić.

Blefaroplastyka w praktyce – na czym polega zabieg na opadające powieki

Plastyka powiek jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. To jeden z powodów, dla których tuż po operacji można od razu wrócić do domu. Również okres rekonwalescencji nie jest długi, choć w czasie zabiegu zakładane są szwy, które trzeba usunąć po siedmiu dniach. Należy się również liczyć z możliwością powstania obrzęków i zasinień, które znikają po kilkunastu dniach. Powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy zazwyczaj po około dwóch tygodniach. Ostateczny efekt zabiegu bywa widoczny po miesiącu.

Plastyka powiek górnych i dolnych może być wykonywana jednocześnie. Sam zabieg dzięki znieczuleniu jest bezbolesny. Przeprowadza się go ambulatoryjnie, chyba że z jakichś względów wymaga znieczulenia ogólnego. Operacja zazwyczaj trwa od 60 do 90 minut. W jej trakcie lekarz najpierw wykonuje rysunek operacyjny. Następnie nacina skórę w miejscu załamania powieki, tak by blizna pooperacyjna była niewidoczna, a potem usuwa nadmiar skóry i tkanek miękkich. Na koniec zakładane są szwy i opatrunek.

Operacja powiek – kiedy się na nią zdecydować

Zabieg na opadające powieki lub worki pod oczami jest bezpieczny pod warunkiem, że korzysta się z pomocy profesjonalnego chirurga plastycznego. Tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami powinna przeprowadzać tego rodzaju operacje. To specjalista powinien zresztą decydować o tym, czy operacja powiek jest uzasadniona i czy pacjent się do niej kwalifikuje. Musi przy tym przedstawić szczegóły samej procedury i możliwe powikłania. To on zleca też badania, jeśli konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjenta przed operacją lub istnieją jakieś przeciwwskazania.

Z samego zabiegu korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Operacja powiek pozwala podnieść jakość życia pacjenta. Ma długotrwałe efekty. Ryzyko powikłań jest nieduże. Na zabieg warto się zdecydować, gdy opadające powieki przysłaniają źrenice i utrudniają widzenie. Podniesienie powiek ma również sens, gdy problem wywołuje istotny dyskomfort estetyczny u pacjenta. Operacja staje się wówczas szansą poprawę samopoczucia i komfortu życia pacjenta.

Author

Redakcja