Home Aktualności Dofinansowania na termomodernizację budynków jednorodzinnych w Choszcznie
Aktualności

Dofinansowania na termomodernizację budynków jednorodzinnych w Choszcznie

Mieszkańcy gminy Choszczno, którzy planują prace termomodernizacyjne, także te połączone z wymianą źródeł ciepła, mogą starać się o dofinansowanie. Do uzyskania jest nawet 50 tysięcy złotych, co sprawi, że inwestycja stanie się dużo tańsza niż w rzeczywistości.

Inwestycja w termomodernizację, wymianę źródeł ciepła oraz inne ekologiczne rozwiązania to możliwość zadbania o środowisko, a także o własne zdrowie. Osoby, które zdecydują się na tego rodzaju prace mogą liczyć na wsparcie w postaci dofinansowania, które udzielane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego: Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy i projektu grantowego „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych w gminie Choszczno”. Limit środków grantowych jest spory, bo aż 4,05 miliona złotych. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest złożenie wniosku, a także spełnienie kilku warunków, między innymi zlikwidowanie pieców lub kotłów węglowych spalających węgiel na te źródła ciepła, które są określone w regulaminie. Celem takich działań ma być poprawa jakości powietrza, a co za tym idzie – jakości życia mieszkańców gminy oraz promowanie ekologicznych rozwiązań.

Możliwości skorzystania z programu grantowego, a co za tym idzie – także kwoty uzyskanego dofinansowania są dwie. Za częściową termomodernizację budynku jednorodzinnego można uzyskać 25 000 złotych. W zakres prac wchodzi wykonanie izolacji cieplnej ścian, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, a także likwidacja kotła lub pieca węglowego. Dwa razy więcej, bo 50 000 złotych można natomiast otrzymać za całkowitą termomodernizację budynku jednorodzinnego, a więc wykonanie izolacji cieplnej ścian, stropu, dachu, stolarki drzwiowej i okiennej oraz zlikwidowanie kotłów lub pieców i ich wymiana na alternatywne, bardziej ekologiczne źródła ciepła.
Zgłoszenia można składać do końca czerwca 2022 roku. Będą rozpatrywane na bieżąco w tej kolejności, w jakiej będą napływały. Szczegółowe informacje na temat programu grantowego można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Choszcznie.

Author

Redakcja