Home Różności Długi po zmarłym – czy zawsze trzeba je płacić?
Różności

Długi po zmarłym – czy zawsze trzeba je płacić?

Śmierć w rodzinie jest powodem smutku i żalu. W tym trudnym okresie nie można jednak zapominać o kilku ważnych sprawach formalnych, które są konsekwencją odejścia bliskiej osoby. Jedną z nich jest dziedziczenie, a dokładnie spadek po zmarłym.

 

Często zdarza się, że w spadku zamiast domu, mieszkania czy dużych oszczędności na spadkobierców czekają długi. Mogą być one konsekwencją zawartych przez zmarłego umów pożyczkowych i kredytowych, mogą być też efektem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Kto spłaca długi po zmarłym? Czy można w jakiś sposób się przed nimi uchronić?

 

Długi w spadku – kto je dziedziczy?

Gdy w spadku otrzymuje się od spadkodawcy długi, w takim przypadku wcale nie trzeba ich dziedziczyć. Długi po zmarłej osobie nie muszą obciążać jej bliskich, ale warto pamiętać o tym, że należy dopełnić wtedy odpowiednich formalności.

 

Spadek po zmarłej osobie może być podzielony na dwa sposoby:

  • według testamentu
  • według zasad dziedziczenia ustawowego

 

Jeżeli zmarły pozostawił po sobie testament, który jest ważny i nie został podważony, to on jest podstawą do podziału spadku. Jeżeli testament nie został zapisany, stosuje się zasady dziedziczenia ustawowego, według których wydziela się kilka grup bliskich, z których każda dziedziczy kolejno. W pierwszej kolejności są to małżonek oraz dzieci zmarłego.

 

Odrzucenie spadku – sposób na unikniecie długu po zmarłym

Aby uniknąć dziedziczenia długu po zmarłej osobie, a przykład po rodzicu, konieczne jest odrzucenie spadku. To najprostsze rozwiązanie, które stosowane jest wtedy, gdy pasywa spadku, czyli długi, przewyższają aktywa. Na odrzucenie spadku ma się 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o otrzymanym spadku. Spadek odrzuca się u notariusza albo przed sądem.

 

Warto jednak pamiętać o tym, że odrzucony spadek będzie przechodził wtedy na kolejne osoby uprawnione do jego otrzymania. Wobec tego wtedy, gdy spadek odrzucą dzieci zmarłego, przechodzi on na wnuków. Konieczne jest więc odrzucenie spadku także w ich imieniu.

 

Gdy spadek nie zostanie odrzucony, przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że osoba uprawniona dziedziczy tylko nadwyżkę aktywów ponad pasywa.

 

Zatem, czy dzieci dziedziczą długi po rodzicach? Jeżeli spadek zostanie odrzucony, w takim przypadku spadek wraz z długami przechodzi na kolejną grupę spadkobierców. Całkowite odrzucenie spadku przez wszystkich uprawnionych pozwala na uniknięcie kłopotliwej schedy.

Author

Redakcja