Home Aktualności Choszcz powrócił do miasta – figura rycerza już ustawiona
Aktualności

Choszcz powrócił do miasta – figura rycerza już ustawiona

Choszcz wrócił do Choszczna. Drewniana rzeźba rycerza ponownie stanęła na ulicach miasta. Odsłonięcia figury dokonano w południe 28 października 2021 roku na skwerze przed budynkiem odremontowanego dworca. Jednocześnie zamurowano w fundamencie „Kapsułę Czasu – Choszcz 2021”.

Odsłonięcie nowej figury

Choć nowy Choszcz był już gotowy od jakiegoś czasu, jego uroczystego odsłonięcia dokonano wczoraj, w czwartek. Figura stanęła na skwerze przed budynkiem dworca, stając się następcą poprzedniej rzeźby rycerza. Projekt nowej figury stworzyła Magdalena Kiela. Wykonał ją pochodzący z Tuczna snycerz Stefan Szymoniak. Warto zauważyć, że jest podobna do poprzednika, choć istnieją też pewne różnice. Nowy Choszcz powstawał kilka miesięcy.

Stara figura Choszcza I przez lata swojego istnienia wpisała się w krajobraz miasta. Choszcz II nie tylko buduje markę Choszczna, ale i podtrzymuje jego tradycję. Być może rzeźba prędzej powróciłaby, ale problemem okazało się znalezienie odpowiedniego materiału oraz snycerza, który byłby w stanie wykonać projekt. Zadania podjął się zajmujący się snycerstwem od ponad 40 lat Stefan Szymoniak. Artysta znany jest m.in. z ołtarzy, wielkoformatowych figur wykorzystywanych w bożonarodzeniowych szopkach, a także z 25-metrowego Pinokia ustawionego w centrum Monachium. Niektóre z jego dzieł znajdują się także w innych miejscach Choszczna (to on stworzył figurę czytelnika stojącą przed Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej).

Historia starego Choszcza

Sam Choszcz to postać legendarna. Miał być założycielem miasta. Od jego imienia wzięła się nazwa Choszczna. O ile nie jest do końca jasne, kiedy zaczęto snuć opowieści o Choszczu, wiadomo że pierwsza rzeźba powstała w 1984 r. Stworzył ją architekt, sportowiec i snycerz Zbigniew Tracz w ramach obchodów 700-lecia miasta.

Stary Choszcz służył mieszkańcom przez 35 lat. Początkowo rzeźba umieszczona była w centrum miasta. Rycerz stał przy skwerze na ul. Wolności w miejscu, w którym dziś stoi pomnik papieża Jana Pawła II. Szybko stała się miejską ikoną, pojawiając się na wielu materiałach promocyjnych miasta.

Po 24 latach, w 2008 roku, zdecydowano się przeprowadzić renowację rzeźby. Uznano przy okazji, że na jej miejscu stanie pomnik poświęcony Janowi Pawłowi II, a Choszcz trafi na rondo Partnerstwa. Najpierw jednak skrócono rzeźbę o kilkanaście centymetrów. Niestety, figura z czasem spróchniała. Ze względu na zagrożenie jakie stwarzała po 10 latach postanowiono ją usunąć.

„Kapsuła Czasu” zatopiona w fundamencie

Podczas wydarzenia w fundament wmurowano również kapsułę czasu, która zawiera pamiątki z dzisiejszego okresu. Znalazły się w niej między innymi listy napisane przez dzieci do przyszłego pokolenia oraz przesłania od mieszkańców. Wiadomości były zbierane do 27 października. Kapsuła znalazła się pod mosiężną tablicą z napisem „Kapsuła Czasu – Choszcz 2021”. Zgodnie z założeniami nie zostanie ona otworzona ponownie przed 2051 roku. Co najmniej tyle czasu rzeźba nowego Choszcza ma stać na skwerze przy budynku dworca.

Author

Redakcja