Home Aktualności 200 żołnierzy pojedzie na misję
Aktualności

200 żołnierzy pojedzie na misję

4 sierpnia żołnierze z Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Choszcznie pożegnali się z rodzinami i najbliższymi. Już wkrótce wyjadą na misję czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL w Libanie.

Dla niektórych żołnierzy będzie już to kolejna misja, inni natomiast wybierają się tam po raz pierwszy. Jedni i drudzy podkreślają, że są doskonale przygotowani pod względem merytorycznym i taktycznym, także na nieprzewidziane sytuacje. Wielu z nich na pierwszy wyjazd zdecydowało się po kilkunastu latach służby w armii. Wyjazd na misję to zdecydowanie spore wyzwanie, nie tylko dla samych żołnierzy, ale również ich najbliższych. W trakcie uroczystej zbiórki wyjeżdżających żegnały nie tylko najbliższe rodziny, ale również przyjaciele. Wszyscy trzymają kciuki za spokojne działania i bezpieczny powrót do domu. W trakcie uroczystości nie zabrakło defilady i pamiątkowych zdjęć.

UNFIL, czyli Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie to formacja, która powstała przede wszystkim w celu ochrony ludności cywilnej na terenach niestabilnych, zagrożonych działaniami wojennymi. Polscy żołnierze, wspólnie z wojskowymi z Irlandii i Węgier zajmują się również monitorowaniem strefy rozgraniczenia, czyli tak zwanej niebieskiej linii, a także wspieraniem libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju. We wszystkich czterech zmianach Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNFIL brali udział żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, w skład której wchodzi choszczeński Dywizjon Artylerii Samobieżnej. Żołnierzy podczas misji wspierać będą również specjaliści z innych jednostek, a całą zmianą, w skład której wchodzi 203 wojskowych dowodzić będzie podpułkownik Radosław Lewandowski – dowódca choszczeńskiego dywizjonu, który zapewnił, że cały kontyngent jest gruntownie przeszkolony i gotowy do działań, do którego został powołany.

Author

Redakcja